- נחמן סלומון

 

נחמן סלומון, בנו הבכור של חיים סלומון , נולד בירושלים בשנת 1903 . כשהגיע לגיל בית ספר לא היו בעיר מוסדות לימוד מתאימים וחסר זה הביא לפעילותו הציבורית הראשונה של אביו. יחד עם קבוצת חברים הקים חיים סלומון בית ספר דתי-לאומי, "חדר תורה" שמו, בו שילבו לימודי חול עם לימודי דת (לימים הפך לבית ספר "תחכמוני") ושם למד נחמן.

 

שלושת הילדים האחרים, שני בנים ובת, נסעו ללמוד באנגליה. נחמן, הבכור, נרתם לעבודה בבית המסחר לתרופות מגיל צעיר וקשר את גורדלו עם גורל ס.ל.א – אסיא.

בשנת 1929 נשא לאישה את מלכה מני, בת למשפחה חברונית נכבדה, ונולדו לו שתיי בנות דליה ורות.

 

למרות שלא רכש השכלה פורמלית, היה נחמן סלומון אוטודידקט. איש אוהב דעת ואוהב ספר, שחיבה מיוחדת היתה לו לאמנות . הוא היה מבין גדול בציור ואף בנה לעצמו אוסף מכובד של תמונות.

עד מהרה התמנה למנהל סניף ירושלים של ס.ל.א ובראשית שנות החמישים היה למנכ"ל "אסיא" ועבר עם משפחתו לתל אביב. אחד האתגרים החשובים של "אסיא" באותה תקופה, היה יצירת מקורות אספקה אמינים ויחד עם זאת, זולים, של חומרי גלם. לנחמן סלומון היו קשרים יוצאים מן הכלל בשווקים הבינלאומיים ובקיאות יסודית ומעמיקה בעולם המסחר, שאותה לא היסס לחלק עם עובדיו, שהיו גם תלמידיו.

נחמן סלומון היה דמות יוצאת דופן בעולם העשייה. הוא פרץ כל מחסום שבין עובד ומעביד ושם לעצמו למטרה לדאוג לרווחת העובדים. הוא היה במגע קרוב עם כולם והביקורים היומיים שלו בחדרי הייצור הפכו לחלק בלתי נפרד מהווי העבודה ב"אסיא". פועלו זיכה אותו בפרס יקיר התעשייה של התאחדות התעשיינים. לאחר שפרש לגימלאות, חזר אל עירו האהובה, ירושלים, שם בילה את שנותיו האחרונות.