- יצחק ולאה (קסל) לוין

יצחק לוין נולד בחיפה בפסח 1906, נכדו של יואל מושה סלומון, ובנו של מושה גוט לוין ממייסדי ביח"ר לתרופות אסיא שלימים גדל וענק והפך למפעל התרופות "טבע".


כבר כילד התגלה ביצחק כשרון גדול לשירה. כשהגיע ארצה הנציב הבריטי הרברט סמואל בקבלת הפנים שערכו לכבודו הוזמן הילד בן העשר לשיר לכבודו. כשגדל הילד התבקש ללכת בדרכי אביו והתחיל לעבוד בחברות התרופות של המשפחה.הוא ניהל את סניף חברת מכירת התרופות "סלומון לוין ואלשטיין" בחיפה, והיה לאחד ממנהלי "טבע". אך אהבת השירה לא נטשה אותו. הוא עבד כבר עבודה מלאה, נשא לאשה את לאה לבית קסל, והיה לאב, ןעם כל זאת במשך חמש שנים נסע פעם בשבוע מחיפה לתל אביב ללמוד שירה ופיתוח קול אצל טובי המורים בארץ דאז. היה ליצחק טנור לירי עשיר ושליטה נפלאה בקולו. מוריו נבאו לו עתיד מבטיח כזמר אופרה בינלאומי. אבל החיים דחפו אותו בדרכים אחרות. מלחמת העולם פרצה ויצחק התגייס לצבא הבריטי. היה מפעילי ההגנה ומפקד במגן דוד אדום. כשאשתו לאה היתה בהריון יצחק היה מפקדה הישיר והיא עמדה במסדרים לפניו כשבטנה מזדקרת קדימה. ועם תום המלחמות כבר היה יצחק בן יותר מארבעים, עם שלושה ילדים (דניאלה (שמיר), רלי ואורנה(ברד). להתחיל אז קריירה בשירה נראה לו בלתי אפשרי. וכך היחידים שזכו ליהנות מקולו הנפלא היו בני משפחתו. את שירי ארץ ישראל שרה המשפחה יחד במכונית או בחגים סביב השולחן כשקולו עלה והחריש את הציוצים הרפויים של שאר בני המשפחה.


במשך כל שנות חייו המשיך להיות בהנהלת "טבע" אך אהבתו לשירה היא שנתנה לו את שמחת החיים.


הוא נפטר ממחלה קשה ב 4.8.91.

 

לאה(קסל) לוין, נולדה ברוסיה ב1910. בגיל 10 עלתה ארצה. למדה בביה"ס הריאלי בחיפה ובקונסרבטוריון דוניה וייצמן. אח"כ למדה ב Royal Academy בלונדון ובבית הספר למוסיקה של טוביאס מאטיי. לימדה בקונסרבטוריון דוניה וייצמן מגיל 22 עד גיל 96. גם היום בגיל 101 יש לה תלמידה אחת (מיילדת בדימוס).
פעילותה הציבורית כללה פעילות בהגנה, שירתה כמפקדת מגן דוד אדום בחיפה במשך מספר שנים, מייסדת וחברת ארגון הסוראופטימיסטית בחיפה, ועוד .
קיבלה את תואר יקירת העיר חיפה. נפטרה בגיל 102 ב-2012