- פרופ' דניאל פרידמן

דור שביעי לראש"ז ודור שמיני לר' שלמה מטולוצין מצד אימו, יהודית לבית כרמי (ויינברג).

נולד בשנת 1936. למד בבית הספר גאולה והיה פעיל בתנועת הצופים. נשוי ואב לשלושה בנים. למד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים במסגרת העתודה האקדמית ואת שירותו הצבאי עשה בפרקליטות הצבאית. התמחה במשרדו של עורך הדין ברוך זייגר ובלשכתו של שופט בית המשפט העליון, יואל זוסמן, שלימים נבחר לכהן כנשיא בית המשפט העליון. הוא המשיך את לימודיו באוניברסיטה העברית ובשנת 1966 השלים את עבודת הדוקטור שלו, שעסקה בשיטות לביטוח נפגעי תאונות דרכים, בהנחייתו של פרופ' אורי ידין. הוא למד משפטים גם באוניברסיטת הרווארד שבארצות הברית.

השתלב בסגל הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב בראשית ימיה בשלהי שנות הששים ושימש כדיקן הפקולטה בשנים 1974-1978. תחילה עסק בדיני ביטוח ובמשפט מינהלי ובהמשך הפך לאחד החוקרים המובילים בתחומי המשפט האזרחי בישראל, בייחוד בדיני חוזים ובדיני "עשיית עושר ולא במשפט", וכתב שורה ארוכה של ספרים ומאמרים. בשנים 1990-1997 כיהן כדיקן הראשון בית הספר למשפטים של המכללה למינהל. על הישגיו האקדמיים זכה בשנת 1983 בפרס צלטנר למשפט ובשנת 1991 בפרס ישראל למשפטים. סירב להצעותיהם של נשיאי בית המשפט העליון, מאיר שמגר ואהרן ברק, להתמנות לכהונת שופט בבית המשפט העליון.

בשנת 1995 נבחר לכהן כחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בחטיבת מדעי הרוח. גופים מדעיים נוספים בהם חבר פרופ' פרידמן הינם האקדמיה הבינלאומית למשפט השוואתי, ה-American Law Institute, והמערכת המייעצת של ה-  European Review on Contract Law. לאורך השנים היה פרופ' אורח במספר בתי ספר למשפטים: באוניברסיטת הרווארד, באוניברסיטת פנסילבניה ובאוניברסיטת פורדהאם בארצות הברית וכן ב-Queen Mary College שבבריטניה.

לאורך שנים היה פרופ' פרידמן מעורב בזירה הציבורית בישראל. הוא נמנה עם חוג הפעילים שהקים את תנועת "שינוי" לצידו של עמיתו, פרופ' אמנון רובינשטיין. לאחר הבחירות לכנסת התשיעית שנערכו במאי 1977, בה התמודדה "שינוי" לצידה של "התנועה הדמוקרטית" ברשימה המשותפת "ד"ש", פרש פרידמן מן התנועה וחזר אליה בהמשך, כש"שינוי" התמודדה באופן עצמאי.

הוא היה חבר בוועדת החקירה הממלכתית לעניין ויסות מניות הבנקים בראשות שופט בית המשפט העליון, דר' משה בייסקי וכיהן בשורת ועדות בנושאי חקיקה, בהן הוועדה להכנת הצעת חוק ביטוח, הוועדה לפישוט העניינים ושיפור ההליכים בתביעות נזיקין ובוועדת המייעצת להכנת קוד משפטי אזרחי למדינת ישראל.

בבחירות לכנסת השלוש עשרה שנערכו ביוני 1992 הופיע בתחתית רשימת מר"צ לכנסת (שכללה את רצ, את מפ"ם ואת "שינוי") ובבחירות לכנסת השש עשרה בינואר 2003 נעל את רשימת "שינוי". פרידמן היה מהראשונים לקרוא לשינוי במבנה המשטר בישראל ויחד עם עמיתים נוספים מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב תמך בכינון חוקה לישראל ובבחירה ישירה של ראש הממשלה. את דעותיו בנושאים ציבוריים הביע לאורך שנים בטורים שפורסמו בעיתונות היומית.

כיהן כשר המשפטים בממשלת ישראל בראשותו של אהוד אולמרט מפברואר 2007 עד מרץ 2009 הוא הוביל בין היתר להוספת עשרות תקנים לשיפוט בערכאות השונות ולהקמת בית המשפט מחוזי שישי, שמקום מושבו בעיר פתח תקווה. ניסה לקדם שינויים ביחסים בין רשויות השלטון, במערכת השפיטה ובמוסד התביעה הכללית.