- יעל ורפאל איקן

יעל ופרופ' רפאל איקן

רפאל הינו פרופסור אמריטוס בכימיה אורגנית באוניברסיטה העברית בירושלים.

נשוי ליעל (סלומון), נינה של יואל משה סלומון, דור שישי לראש"ז .

נולד בשנת 1927 בעיר ניז'ני נובגורוד (גורקי) שברוסיה. בשנת 1938, תחת שלטון סטלין, זכו הוריו ושני ילדיהם לקבל אישור לנסוע לביקור קרובים בארץ ישראל, דבר נדיר ביותר באותה תקופה. מאז הגיעם ארצה התגוררו בירושלים. במקביל ללימודי התיכון עבד במחלקה לכימיה פיסיקלית של האוניברסיטה העברית, בפרויקטים שונים עבור חיל האוויר הבריטי בזמן מלחמת העולם השנייה. עבודה זו קירבה אותו לכימיה. היה חבר ב"הגנה" ולאחר שירותו בצה"ל החל את לימודי הכימיה באוניברסיטה העברית. את עבודת הדוקטורט בשטח חומרי טבע עשה במחיצתו של פרופ' ארנסט דוד ברגמן. במהלך השנים חקר נושא זה מהיבטים שונים. בנוסף למחקריו השקיע רבות בקירוב הדור הצעיר למדעי הטבע והיה פעיל בתכניות "נוער שוחר מדע". בשנים 1977–1986, היה ראש החטיבה למדעי הטבע בבית ספר לתלמידי חו"ל באוניברסיטה. במסגרת זו נסע מספר פעמים לארה"ב על מנת לגייס סטודנטים לתכניות בית הספר ואף הכין ביחד עם רעייתו יעל ודוקטורנטית שלו ד"ר וינשטיין מילון למונחים במתמטיקה, מדעי המחשב ומדעי הטבע, בחמש שפות, על מנת להקל על הסטודנטים מחו"ל להשתלב בלימודי בית הספר. כמו כן תרגם וערך, ביחד עם יעל, את הערך "הכימיה היום" באינציקלופדיה המדעית לנוער, וכן פרסם, ביחד עם ד"ר יוסף זקבך לקסיקון לכימיה. בשנים 1990-1988 היה ראש המחלקה לכימיה אורגנית באוניברסיטה העברית.

במשך שנים שימש יועץ מדעי במועצה הלאומית למחקר ולפיתוח שליד משרד ראש הממשלה.

ב-1996 יזם והיה יושב ראש של כנס בינלאומי לממתיקים שהתקיים בירושלים. בהשתתפות מדענים מ-15 ארצות.

את מחקריו כפוסט דוקטורנט עשה באוניברסיטת Strathclyde שבסקוטלנד ובאוניברסיטת Yale שבארה"ב.הוא הוזמן מספר פעמים כפרופסור אורח לאוניברסיטת UCLA בארה"ב ולאוניברסיטת UNAM במקסיקו. כמו כן הרצה בכינוסים מדעיים בארה"ב, אירופה, מקסיקו ויפן.

כתב וערך עוד ששה ספרים מדעיים בנושא חומרי טבע מהיבטים כימיים ופיזיולוגיים. הספר האחרון שערך ויצא לאור בהוצאת World Scientific ב-2009 נקרא Selected Topics in the Chemistry of Natural Products . כמו כן כתב מספר רב של מאמרים בעברית ובאנגלית בעיתונות מדעית בארץ ובחו"ל. היה חבר במערכת של מספר עיתונים מדעיים בארץ ובחו"ל.

הוא בעל תואר FRSC (Fellow of the Royal Society of Chemistry).

יעל שמשה כמנהלת האגף למוסדות התנועה הציונית והוועד הפועל הציוני בהסתדרות הציונית. במסגרת זו הייתה, במשך שנים, בין מארגני מושבי הוועד הפועל הציוני, חמישה קונגרסים ציוניים וכנסים ציוניים אחרים, ביניהם כינוס המועצה הציונית האירופאית בג'נבה בשנת 1996, ואירוע לציון מאה שנה לקונגרס הציוני הראשון שהתקיים בשנת 1997 בבאזל. מאז שפרשה מעבודתה בשנת 1998 היא מתנדבת בארכיון הציוני ובאגודת "יד שרה" במספר פעילויות, ביניהם, במשך שנים, הייתה פעילה בפרויקט כתיבת סיפורי חיים.בנוסף, החלה לצייר עם פרישתה  ומשתתפת בחוג לציור. (ראה במדור משפחה יוצרת)

ליעל ולרפאל ארבעה ילדים, עמירם, אריאל, ארנון ואליענה ואחד עשר נכדים.