- מרדכי סלומון

 

 

 

מרדכי סלומון נולד להוריו יואל מושה ופרומה סלומון בשנת תרכ"ח (1867) בעיר העתיקה בירושלים. כאשר ייסדו אביו וחבריו את השכונה החדשה מחוץ לחומות העיר העתיקה, את "נחלת שבעה", עברה המשפחה לגור בה.

 

בעודו נער למד בחדר ובישיבה, אך את מלאכת הכתיבה למד מאביו.

 

עם ייסוד אם המושבות "פתח תקווה" עברה המשפחה ל"יהוד" , יישוב קטן לא רחוק ממנה, שכן ב"פתח תקווה" השתוללה הקדחת הנוראה שהפילה חללים רבים, ומרבית החלוצים שלחו את משפחותיהם ל"יהוד".

בהיותו בן 18 נשא מרדכי לאישה את רעייתו דינה והזוג עבר לגור באורח קבע ב"פתח תקווה".

 

מרדכי ואחיו הגדול אריה ליב לא היו תלויים בחסדי הברון דה רוטשילד. הם היו איכרים עצמאים ובזיעת אפם עבדו את האדמה. בתחילה עבדו בגידול חיטה אך מאוחר יותר עברו לנטיעת פרדסים.

 

במלאות 50 שנה ליסוד המושבה "פתח תקווה" הטיל ועד המושבה על מרדכי את התפקיד של עריכת ספר היובל למושבה. הוא התמסר לדבר ובזכותו יצא לאור ספר דוקומנטרי חשוב, מפורט ומתועד על תולדות המתיישבים הראשונים במושבה. מאוחר יותר נוסף לספר חלק שני.

 

עריכת הספר נתנה למרדכי דחיפה להתמסר לספרות. הוא כתב את הספר "שלושה דורות ביישוב" על אבי סבו זלמן צורף , על סבו מרדכי סלומון צורף ועל אביו יואל מושה סלומון. מאוחר יותר כתב עוד כמה ספרים מהווי היישוב וחיי היהודים בארץ, כגון "סיפורים מבין החומות" וכד'.

 

מרדכי נפטר ב תשי"ז. בן 89 היה במותו והשאיר אחריו משפחה ענפה שרובה בארץ, אשר רבים מבניה המשיכו בדרכו החקלאית בקיבוצים ובמושבות. הוא נקבר בבית העלמין של "פתח תקווה".

 

אישיותו של מרדכי סלומון:

מרדכי היה כוח עבודה ללא לאות גם בעבודת השדה וגם בכתיבה. הוא היה ישר במעשיו ובכתיבתו, והיה מתריע על כל עוול ונלחם בכל שחיתות. חבריו והעובדים שהעסיק כולם כבדוהו ואהבו אותו.

 

(תקציר זה מתבסס על מה שכתב חיים סלומון על מרדכי אחיו בפתיחת הספר "שלושה דורות ביישוב")