- שלמה זלמן סלומון

שלמה זלמן סלומון

שלמה זלמן נולד בה' באייר תר"ס (1900) לשרה ליבה ויוחנן דוד, שהיה בנו בכורו של יואל משה סלומון. לאור העובדה שאביו, יוחנן דויד נפטר בשנת 1913, נטל פרנסת המשפחה נפל על שכמו של שלמה וכבר בגיל צעיר החל עבודתו בבית דפוס סלומון, שהוקם על ידי סבו יואל משה בשנת 1862

עם קום המדינה, בעת המצור על ירושלים, תחת מטר פגזים, בלא חשמל, היה שלמה, ביחד עם אחיו מרדכי ומספר קטן של פועלים, מגיעים מדי יום ביומי לבית הדפוס, להדפיס את העיתונים היומיים "ידיעות אחרונות" ו"חרות", שהיו מקור המידע היחיד לתושבי ירושלים הנצורה. הדבר נתאפשר בזכות כושר האלתור והתושייה שהיו לשלמה זלמן. הוא הפעיל מכונה ידנית עתיקה מתקופת יואל משה. היה זה בית הדפוס היחיד שפעל בתקופת המצור על ירושלים.

שלמה זלמן ראה בהפצת העיתונים "המתחיל וה"שער" ודרכם בהפצת השפה העברית מלאכת קודש. (ראה המאמר על בית הדפוס סלומון במדור "סיפורים ויומנים") שלמה היה פעיל גם בהכנת תוכנם של אלה וסיפק חומר לעיתון מידיעותיו ומזיכרונותיו, כמו כן הוא כתב בעיתון באופן קבוע על פרשת השבוע, אם כי אף פעם לא חתם את שמו. בגלל כשרון הסיפור שלו שתובל בהומור ובשמחת חיים הוא רואיין לא אחת לעיתונים, לירחונים, ברדיו ובטלוויזיה. העזרה לזולת תפסה מקום נכבד בחייו והרבה לפעול בצרכי ציבור בתחומים שונים. על פועלו הרב בשירות ירושלים ותושביה, הוענק לשלמה העיטור "יקיר ירושלים".

שלמה היה נשוי ליהודית (לבית אדלר), אך התאלמן בגיל צעיר וגידל לבדו את ילדיו, שרה, נעמי דוד ויעל . בנו דוד המשיך במלאכת הדפוס.