- תולדות "טבע"

הסיפור המשפחתי של מפעל התרופות "טבע" התחיל עם חיים סלומון, בנו של יואל משה סלומון, וגיסו משה גוטל לוין, בעלה של ציפורה, אחותו של חיים. ב-1901 הקימו את בית המסחר לתרופות בירושלים, וב-1904 פתחו סניף בחיפה בניהולו של לוין. ב-1913 הצטרף אל השניים שותפם השלישי, יצחק אשר אלשטיין שהיה נשוי לאחייניתו של חיים סלומון. הם פתחו סניף חדש ביפו . החברה מעתה נקראה "סלומון לוין ואלשטיין". (ס.ל.א.) עד היום משמשת חברה זו כחברת השיווק של "טבע".

 

במלחמת האולם הראשונה החרימו הטורקים את מלאי התרופות וןהתחבושות של ס.ל.א. לוין שהיה אזרח בריטי נאלץ לברוח למצרים עד תום המלחמה ולהשאיר את ניהול העסק בידי שני קרוביו. עם כניסת הבריטים התחדשה פעילותה המלאה של החברה. עיקר המכירות בתקופה זו היו לוועדי המושבות בארץ (כ-50 במספר) לבתי חולים ולבתי מרקחת. בין התרופות הפופולריות בתחילת דרכה של ס.ל.א היו עלוקות חיות, תרופות לצרבת, וכינין לקדחת.

 

ב-1933 אסר שלטון המנדט על יבוא תרופות מגרמניה שעד אז היתה מקור היבוא הגדול של החברה. עתה נוצר צורך בייצור תרופות מקומי. השותפים שאליהם הצטרפו בניהם נחמן סלומון ויצחק לוין רכשו מגרש בפתח תקווה ובנו עליו את ביהח"ר לתרופות "אסיא" שנחנך ב-1935.

במקביל נוסדו בארץ מפעלי תרופות נוספים - טבע בירושלים, פיסן וצרי בת"א.

ב- 1960 הגיע מומחה ייעול אמריקני ארצה והמליץ על מיזוג פעילויות בין המפעלים השונים.

נכדתו של חיים, (בתו של נחמן) נישאה לאליהו הורביץ הקיבוצניק, שהצטרף למפעל התרופות כשוטף מבחנות. במהרה ,בזכות כשרונותיו הרבים , טיפס והגיע לעמדת כוח ואחרי 20 שנה מונה למנכ"ל החברה.

בהנהגתו ב-1964התמזגו אסיא עם צרי, וב-1968 רכשו את השליטה בטבע בירושלים. ב-1976 מיזג הורביץ את אסיא, צרי וטבע לחברה אחת בשם "טבע תעשיות פרמצוטיות".

תחת שרביטו של הורביץ גדלה החברה והתפתחה , נרשמה לנאסד"ק, והפכה לאחת מחברות התרופות הגריות הגדולות בעולם. (תרופה גנרית היא תרופה שפג תוקפו של הפטנט עליה, ומחירה נמוך הרבה יותר מהמחיר המקורי של התרופה).

ב-2002 במלאת לו 70 פרש אליהו מתפקידו כמנכ"ל והפך ליו"ר הדירקטוריון. במקומו מונו תחילה ישראל מקוב ואחריו ינאי.