ראש"ז, זלמן צורף

בבוקר הושענא רבא 1811, הגיעה ספינה קטנה לנמל עכו וממנה ירד אדם גבוה, נאה, עטור זקן, ולצידו אישתו ושלושת ילדיו הקטנים. היה זה ר' אברהם שלמה זלמן המכונה זלמן צורף.

לימים היה זלמן צורף למייסדה של אחת מהמשפחות האשכנזיות הגדולות ביותר בישראל וצאצאיו מונים היום יותר מ- 20,000 איש.

 

מרדכי צורף סלומון

מרצו הבלתי נדלה, אומץ ליבו ורוחו החלוצית של זלמן צורף עברו בירושה לבנו בכורו מרדכי.

כאביו, היה מרדכי מסור לרעיון של עבודה לצד התורה והאמין בצורך של יהודי הקהילה להיות חופשיים בחייהם הפרטיים מכל תלות כלכלית בחסדי תרומות מהגולה.

ר' שלמה מטולוצ'ין ובנו טוביה

שלמה מטולוצין:
הרב מרדכי צורף, בנו בכורו של הראש״ז נשא לאישה את חנה, נכדתו של הרב שלמה מטולוצין.

הרב ר׳ שלמה מטולוצין היה מגדולי תלמידי הגר״א. הוא היה התלמיד היחיד מבין תלמידי הגר״א שעלה לארץ ישראל עוד בחיי רבו הגר״א. הרב שלמה מטולוצין הגיע לארץ ישראל בראש חודש ניסן, שנת תקנ״ד (1794). הוא היה ידוע כגדול בתורה וכבעל מופת.
הצדיק ר׳ טוביה
הצדיק ר׳ טוביה, היה בנו של הרב ר׳ שלמה מטולוצין. גם הוא היה צדיק וגדול בתורה ובחכמה. דרך אביו ר׳ שלמה התידד גם עם הראש"ז והפך להיות לו עוזר נאמן.הרב

יואל משה סלומון

יואל משה סלומון, בנו השני של מרדכי, למד בחדר מגיל צעיר והתבלט כתלמיד מזהיר. בבגרותו הקים את בית הדפוס העברי הראשון, דפוס סלומון. הוציא לאור את העיתונים "הלבנון" ו"יהודה וירושלים". היה ממקימי "נחלת שבעה" השכונה הפרטית הראשונה מחוץ לחומות העיר העתיקה. כמו כן היה בין מקימי אם המושבות פתח תקווה.

יוחנן דוד סלומון

בנו הבכור של יואל משה סלומון . ממשיך דרכו בבית הדפוס

מרדכי סלומון

מרדכי סלומון נולד להוריו יואל מושה ופרומה סלומון בשנת תרכ"ח (1867) בעיר העתיקה בירושלים. מתעד ההסטוריה של הדורות הראשונים של המשפחה בספרו "שלושה דורות ביישוב".

משה גוטל וציפורה (סלומון) לוין

ממייסדי מפעל התרופות "טבע". במשך שנים רבות כיהן כראש ועד הקהילה היהודית בחיפה.
נשא לאישה את ציפורה בתו הצעירה של יואל משה סלומון.

חיים סלומון

דור רביעי לראש"ז. ממייסדי מפעל התרופות "טבע". היה פעיל ציבור גם בוועד הלאומי ובמוסדות אחרים. הוא סייע למוסדות חינוך, סעד וצדקה, וסייע להרחבת השכונות בירושלים העברית: תלפיות, בית וגן ובית הכרם.

אסתר והרב ראובן ידידיה גוטפריד

אסתר ידידיה - בתו של יואל משה סלומון. בעלה ראובן ידידיה (גוטפריד) למד בישיבת סלובודקה שבליטא ועלה ארצה בשנת 1890. תושבי נחלת שבעה בירושלים. ראובן ידידיה לימד תורה בישיבות "דגל תורה" ביהודיה ו"עץ חיים" בירושלים. 

יצחק וחנה אלשטיין

יצחק אשר אלשטיין
ממייסדי "טבע". נולד בעיר העתיקה בירושליים ונישא לחנה גוטפריד אחייניתו של חיים סלומון (דור רביעי לראש"ז)