- ידין טננבוים

 

ידין טננבוים

 

 

ידין, בנם של רבקה (סלומון) וצבי טננבוים, דור שביעי לראש"ז, נולד וגדל בצהלה. בהיותו בן 11 החל ללמוד נגינה בחליל צד כתלמידו של ד"ר אורי טפליץ, החלילן הראשי של התזמורת הפילהרמונית.

ידין זכה במלגות מטעם קרן שרת ובשני פרסים מטעם הקונסבטוריון הישראלי למוסיקה. עם גיוסו הוצע לידין לשרת במסגרת תזמורת צה"ל, אך הוא בחר להתנדב לשרות קרבי. במלחמת "יום הכיפורים" נפל ידין. (ראה "יזכור")

 

למרות שנפל בגיל צעיר השאיר אחריו ידין עיזבון מוסיקלי עשיר, המושמע עד היום מעל גלי האתר.

יצירות אלו כוללות את נגינת הסולו של ידין ליצירה המוזיקלית, שנכתבה על ידי אריאל זילבר, המלווה את הסרט "לאן נעלם דניאל ווקס", וקטעים מתוך סוויטה מספר 2 לחליל ולתזמורת מאת י.ס.באך מההקלטה הפומבית של תוכנית הרדיו "תשואות ראשונות", שנבחרה בשעתו לתוכנית השנה.

קטעי מוזיקה אלו וקטעי מוזיקה נוספים לחליל, המבוצעים על ידי ידין, יצאו לאור, לאחר מותו, בתקליט "החליל שלא נדם - קטעים לחליל בביצוע ידין טננבוים".

 

המלחין והמנצח ליאונרד ברנשטיין לאחר ששמע את סיפורו של ידין כתב את היצירה "חליל" לזכרו. "יצירה זו מוקדשת לרוחו של ידין ואחיו שנפלו. מעולם לא הכרתי את ידין טננבוים, אולם אני מיטיב להכיר את רוחו" כתב ליאונרד ברנשטיין. ביצוע הבכורה של היצירה "חליל" (נוקטורנו לחליל סולו, לתזמורת כלי קשת וכלי נשיפה) התקיים בתל- אביב, ובברכת הסולטן בירושלים, במאי 1981, בניצוחו של ליאונרד ברנשטיין ובביצוע החלילן זאן פייר רמפל והתזמורת הפילהרמונית הישראלית.

 

מאז, נוגנה היצירה "חליל" עשרות פעמים, בכל רחבי העולם, על ידי מיטב התזמורות וטובי החלילנים. בשנת 2008 לרגל ציון 90 שנה להולדתו של לאונרד ברנשטיין ו-50 שנה להיותו המנצח של התזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק, בוצעה היצירה "חליל" על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של גוסטבו דודמל, והסולן אייל עין-הבר, בתל-אביב, בקרנגי הול בניו-יורק ובערים נוספות ברחבי ארצות הברית.

 

החלילנית האמריקאית, פאולה רוביסון, לאחר ששמעה את סיפורו של ידין ואת ביצועיו בתקליט לזכרו, בחרה לשלב בפרויקט מוזיקלי, עליו זכתה בשנת 2008 בפרס מטעם " הקרן להקלטות קלאסיות" ("The Classical Recording Foundation") את פס הקול של הסרט "לאן נעלם דניאל וקס", שבוצע במקור על ידי ידין, וכינתה אותו "שירו של ידין" ("Yadin's Song"). פאולה רוביסון ניגנה את היצירה במעמד קבלת הפרס בקרנגי הול בניו-יורק.

 

בתיה לישנסקי, כלת פרס ישראל לפיסול, יצרה את הפסל "חלילן", לזכרו על פי דמותו של ידין. הפסל מוצב בהיכל התרבות בתל-אביב.

זכרו של ידין מונצח במוזיאון ישראל בירושלים, ביד ושם בירושלים ובמוזיאון ארץ ישראל בתל-אביב.

 

ביצירה "חליל" מאת לאונרד ברנשטיין, בביצוע החלילן אייל עין הבר והתזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוח גוסטאבו דודמל, ניתן לצפות באמצעות הקישור:

http://www.youtube.com/watch?v=jGTDgJXelbMehaur

 

 

 

 

התמונות

  1. התקליט "החליל שלא נדם - קטעים לחליל בביצוע ידין טננבוים"
  2. פסל "חלילן" - הפסלת בתיה לישנסקי לזכרו של ידין טננבוים
  3. תוכניית קונצרט הבכורה של היצירה"חליל" מאת לאונרד ברנשטיין
  4. אוסף מוזיאון ישראל - חנוכיית עץ זית לזכרו של ידין טננבוים

 

 

	 התקליט
 פסל
תוכניית קונצרט הבכורה של היצירה
 אוסף מוזיאון ישראל -  חנוכיית עץ זית  לזכרו של ידין טננבוים